De gehele school is op bezoek geweest bij de brandweer van Zeewolde. Brandweermannen Richard en Joris waren eerder al bij ons op school langsgeweest, naar aanleiding van een brandoefening.
Aanleiding voor het huidige bezoek was het project Worden wat je wil, waarvoor al vele gastlessen gegeven waren. Nu gingen we, met hulp van enkele ouders, zelf op stap.
De brandweerkazerne is maar een paar minuten van school, maar het voelde als een schoolreisje. Brandweerman Richard wist veel te vertellen, maar gaf ook veel ruimte voor het stellen van vragen. Dat laatste was ook echt nodig, de kinderen vroegen hem van alles! Richard vond de vragen echt goed.

We weten nu het verschil tussen de prio codes. Ook of zo maar iedere brandweerman- of vrouw achter het stuur mag. Dat laatste mag dus niet. De chauffeur moet ook altijd dicht bij de wagen blijven en bediend ook de pomp.
Erg interessant was ook de warmtebeeldcamera. Deze speciale camera kan simpel “door rook heen kijken”. Hierdoor kunnen brandweerlieden snel een slachtoffer of de brand vinden. Hoe lichter of witter het plekje op het beeld is, hoe heter. Hoe donkerder of zwarter het plekje is, hoe kouder. De gele en rode plekken zijn extra warm, hier zit het vuur. Ter plekke werd een activiteit bedacht waardoor de werking van dit apparaat duidelijk werd: de kinderen gingen dansen!

De brandweer maakt gebruik van twee soorten slangen: hoge druk slangen en lage druk slangen. Deze hebben ieder een eigen kleur, om de slangen uit elkaar te houden. Het voordeel van hoge druk slangen is dat ze snel gebruikt kunnen worden. Als de brand groter wordt en er meer water nodig is, dan worden lage druk slangen ingezet. Dit zijn de rode slangen. De wagen heeft standaard 1.500 liter water bij zich.

Ook erg mooi: met hydraulisch gereedschap kunnen bijvoorbeeld mensen uit hun auto bevrijdt worden na een verkeersongeval. Dit gereedschap is zo sterk dat het door metalen heen kan knippen en scheuren. Met de hydraulische schaar kan geknipt worden en met de spreider kunnen onderdelen van een auto uit elkaar gedrukt worden om ruimte te creeëren. Die laatste kan ook een brandweerwagen optillen zei brandweerman Richard.
Een moeder had een vraag over iets waar we eigenlijk nooi stil bij staan: waar haalt de brandweerwagen zijn brandstof vandaan? Nou, gewoon bij de benzinepomp. Na iedere uitruk. Niemand van de school wist dit. Dit was dus een zeer goede vraag.
We hebben genoten van het bezoek aan de brandweer. Dan je wel brandweerman Richard!